ΙΣΤΟΡΙΚΟ-ΧΩΡΟΙ

100_3104-small.jpg                                   100_3093-small.jpg

1ο Ειδικό Σχολείο Καλαμάτας

Το 1ο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας ιδρύθηκε το 1982 και λειτούργησε ως διθέσιο αρχές του 1983. Αρχικά στεγάστηκε σε τροχόσπιτο , που τοποθετήθηκε σε προαύλιο γενικού σχολείου  της πόλης. Ήταν η πρώτη δομή ειδικής αγωγής και εκπαίδευσης  που λειτούργησε στο Νομό Μεσσηνίας.Μετά τους καταστροφικούς σεισμούς στην Καλαμάτα το 1986, η Ολλανδική κυβέρνηση  έστησε, σε οικόπεδο που παραχώρησε ο Δήμος Καλαμάτας, ένα προκάτ βαρέως τύπου με 6 αίθουσες  και τρία μικρά γραφεία. Το Σχολείο είχε γύρω στους 25 μαθητές και αν και ήταν οργανικά 6/θέσιο λειτουργούσε πάντα με λιγότερους δασκάλους. Στο Σχολείο τη δεκαετία του  ΄90 υπηρετούσαν εκτός από δασκάλους  μια γυμνάστρια , μια ψυχολόγος και μια σχολική νοσηλεύτρια.Μετά το 2000, η Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Μεσσηνίας και με τη σημαντική οικονομική  συμβολή των Ομογενών της Αυστραλίας  έχτισε τη νέα πτέρυγα του Σχολείου με μια όμορφη αίθουσα εκδηλώσεων , δύο αίθουσες μεγάλες και τρία γραφεία.Από το σχολικό έτος 2004-05 λειτουργεί και Ειδικό Νηπιαγωγείο το οποίο συστεγάζεται με το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο.

ο κήπος μας