Μάι 20216

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, Χριστός Ανέστη.

Τη Δευτέρα 10 Μαΐου θα επιστρέψουμε στο σχολείο και εκτός από τα βιβλία και τα τετράδιά μας θα πρέπει να είμαστε εφοδιασμένοι με μάσκες και self-test. Σύμφωνα με την υπ΄ αριθμ. Δ1α/ΓΠ.οικ.27707/5-5-2021 Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΦΕΚ 1825 Β΄)  και την υπ΄αριθμ. 50209/ΓΔ4/5-5-2021 εγκύκλιο,  οι οποίες στάλθηκαν στα σχολεία, μαθητές, εκπαιδευτικοί, βοηθητικό και λοιπό προσωπικό καλούνται τη Δευτέρα 10 Μαΐου να προσέλθουν στα σχολεία έχοντας μαζί τους βεβαίωση αρνητικού τεστ (self-test, PCR ή rapid-test).

Τα βήματα που θα πρέπει να ακολουθήσουμε είναι τα εξής:

• Το self-test θα γίνεται δύο φορές την εβδομάδα, πριν τη Δευτέρα και την Πέμπτη και πριν από την έναρξη των μαθημάτων.  Ο έλεγχος μπορεί  να γίνεται  έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα.

• Οι γονείς  παραλαμβάνουν δωρεάν το self-test,μαζί με ενημερωτικό υλικό από το φαρμακείο, χρησιμοποιώντας τον ΑΜΚΑ ή τον προσωρινό ΑΜΚΑ (ΠΑΜΚΑ) ή τον Προσωρινό Αριθμό Ασφάλισης και Υγειονομικής Περίθαλψης Αλλοδαπού (ΠΑΑΥΠΑ). Το πρώτο τεστ μπορούν να το παραλάβουν όλοι από την Τετάρτη 5 Μαΐου. Από τη Δευτέρα 10/5 θα μπορούμε να παραλάβουμε και το τεστ της ερχόμενης εβδομάδας.

• Σε περίπτωση που κάποιος δεν έχει Αριθμό Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (ΑΜΚΑ) ή συναντά δυσκολία στον εντοπισμό του ΑΜΚΑ του στο φαρμακείο παρέχεται η δυνατότητα επίσκεψης σε δημόσια δομή που εμφανίζεται στη λίστα που μπορείτε να δείτε εδώ:

• Οι μαθητές κάνουν τα self-testsστο σπίτι τους. Για τους μαθητές κάτω των 13 ετών το τεστ θα διενεργείται από ενήλικο. Συστήνεται το τεστ να γίνεται το ίδιο πρωί ή το προηγούμενο βράδυ. Άρα το πρώτο τεστ μπορεί να γίνει την Κυριακή το βράδυ ή τη Δευτέρα το πρωί.

• Μπορείτε να δείτε αναλυτικό βίντεο με οδηγίες για τη διενέργεια του self-test εδώ.

• Αν το self-test είναι αρνητικό (δηλ. είμαι μια χαρά):
    • Ο γονέας/κηδεμόνας εισέρχεται στην πλατφόρμα self-testing.gov.gr
    • Διαλέγει την επιλογή «Σχολική κάρτα για COVID-19» , συνδέεται με τους κωδικούς του taxinet και εκδίδει τη σχολική κάρτα για τον μαθητή/μαθήτρια.
    • Οι μαθητές θα φέρουν τη σχολική κάρτα μαζί τους κάθε ημέρα, μέχρι το επόμενο self-test και θα την επιδεικνύουν στον εκπαιδευτικό την πρώτη ώρα της Δευτέρας ή όποτε τους ζητηθεί από τον εκπαιδευτικό, τη Διευθύντρια ή τον υποδιευθυντή.
    • Σε περίπτωση που δεν έχετε εκτυπωτή για να εκτυπώσετε την κάρτα, μπορεί να συμπληρώνετε μία χειρόγραφη δήλωση που θα περιέχει τα ίδια στοιχεία με τη σχολική κάρτα/τη δήλωση αρνητικού αποτελέσματος.
    • Μπορείτε να κατεβάσετε και να δείτε τη μορφή και τα στοιχεία που πρέπει να έχει η  σχολική κάρτα εδώ:

• Αν το self-test είναι θετικό (Ωχ! Μπορεί να έχω κορωνοϊό!):
    • Ο γονέας/κηδεμόνας εισέρχεται στην πλατφόρμα self-testing.gov.gr
    • Διαλέγει την επιλογή «Σχολική κάρτα για COVID-19» , συνδέεται με τους κωδικούς του taxinet και εκδίδει δήλωση θετικού αποτελέσματος για μπορέσει στη συνέχεια να κάνει δωρεάν επαναληπτικό rapid-test σε δημόσια δομή. Μπορείτε να κάνετε το επαναληπτικό τεστ στις δημόσιες δομές που φαίνονται παραπάνω στο πρώτο έγγραφο (για το ΑΜΚΑ)
    • Αν το επαναληπτικό τεστ είναι θετικό, ακολουθείται το πρωτόκολλο του ΕΟΔΥ. Αν το επαναληπτικό τεστ είναι αρνητικό, οι μαθητές λαμβάνουν σχετική βεβαίωση από το σημείο εξέτασης και επιστρέφουν στο σχολείο.
    • Ο μαθητής δεν πηγαίνει στο σχολείο αν το self-test είναι θετικό μέχρι να κάνει το επαναληπτικό τεστ.
    • Αν ο μαθητής/μαθήτρια δεν επιδείξει τη σχολική κάρτα κατά τη είσοδό του/της στην τάξη, δε θα μπορεί να παρακολουθήσει το μάθημα και θα παραμείνει σε ιδιαίτερο χώρο μέχρι να τον παραλάβουν οι γονείς/κηδεμόνες του/της.

⇒ Μπορείτε να διαβάσετε τη σχετική Κοινή Υπουργική Απόφαση εδώ:

⇒ Μπορείτε να διαβάσετε τις οδηγίες του Υπουργείου πατώντας εδώ.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ 10 ΜΑΪΟΥ 2021 – ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ SELF TEST