Την Κυριακή 9 MAIOY 2021 θα πρέπει να γίνει το πρώτο τεστ και κατόπιν να δηλωθεί στην αντίστοιχη πλατφόρμα. Από την επόμενη εβδομάδα θα γίνονται 2 τεστ κάθε εβδομάδα (Κυριακή και Τετάρτη ).

Για όσους δεν γνωρίζουν την διαδικασία , σας παρουσιάζουμε τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσετε :

To link της ηλεκτρονικής πλατφόρμας είναι :

Βήμα 1 : Επιλέξτε “Σχολική κάρτα για covid-19 ”

Βήμα 2 : Στην ερώτηση για ταυτοποίηση πατήστε “Σύνδεση”

Βήμα 3 : Αν έχετε κωδικούς taxis επιλέξτε “ΓΓΠΣΔΔ ” . Αν δεν έχετε τότε επιλέξτε όποια τράπεζα έχετε κάποιον λογαριασμό .

Βήμα 4 : Δίνουμε τους κωδικούς taxis ή τους κωδικούς της τράπεζας που έχουμε επιλέξει

Βήμα 5 : Πατήστε “Αποστολή” για να γίνει αυθεντικοποίηση.

Βήμα 6 : Στην επισκόπηση των στοιχείων πατήστε “Συνέχεια”

Βήμα 7 : Στα προσωπικά στοιχεία που θα εμφανιστούν , πατήστε “Συνέχεια ”

Βήμα 8 : Συμπληρώστε τα στοιχεία του παιδιού και πατήστε “Συνέχεια ”

Βήμα 9 : Συμπληρώστε το ΑΜΚΑ του παιδιού ,την ημερομηνία διεξαγωγής καθώς και το αποτέλεσμα του τεστ (αρνητικό ή θετικό ) και πατήστε “Συνέχεια”

Στο τέλος θα εκδοθεί ένα έγγραφο.  Αυτό το έγγραφο είναι η σχολική κάρτα του παιδιού η οποία πρέπει να εκτυπωθεί .

Στην περίπτωση που δεν υπάρχει εκτυπωτής ,τότε αντιγράφετε όλη τη σελίδα ,χειρόγραφα σε ένα κενό χαρτί στο οποίο πρέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να γράψετε και τον μοναδικό κωδικό που φαίνεται πάνω αριστερά στο δείγμα της τελευταίας φωτογραφίας .

ΠΡΟΣΟΧΗ. Αν δεν γραφτεί ο κωδικός η δήλωση είναι άκυρη .

Η διαδικασία αυτή θα γίνεται κάθε Κυριακή και κάθε Τετάρτη για κάθε παιδί ξεχωριστά .

Εάν το τεστ βγει θετικό ,πρέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να τηλεφωνήσετε στο Σχολείο και να το δηλώσετε , κατόπιν θα πρέπει να μεταβείτε σε δημόσια δομή για να γίνει επανάληψη του τεστ .

Στην περίπτωση που μαθητής/τρια δε διαθέτει τη σχολική κάρτα κατά την είσοδό του/της στην τάξη, τότε δεν γίνεται δεκτός/ή, λαμβάνει απουσία, και οι γονείς/κηδεμόνες του/της υποχρεούνται να τον/την παραλάβουν άμεσα από τον χώρο του σχολείου.

Παρακαλούμε για τη συνεργασία όλων ώστε να έχουμε μια ομαλή λειτουργία για το υπόλοιπο της σχολικής χρονιάς.

Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία.

Το τηλέφωνο του σχολείου μας είναι 2105572620

Καλή αρχή!