ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΊΩΝ

Σας ενημερώνουμε ότι τη Δευτέρα 11/01/2021 τα Δημοτικά Σχολεία και Νηπιαγωγεία επαναλειτουργούν.

Για την επαναλειτουργία  θα ισχύσουν στο σχολείο μας οι κανόνες που ίσχυαν και πριν τη διακοπή τους με μερικές διαφοροποιήσεις.

Πιο συγκεκριμένα:

Η προσέλευση θα γίνεται αυστηρά 08.00-08.15 από τις τρεις εισόδους του σχολείου και οι μαθητές/μαθήτριες θα κατευθύνονται στα τμήματά τους.

Διαφοροποιείται η είσοδος και έξοδος του τμήματος Γ1 που πλέον θα γίνεται από την κεντρική είσοδο και όχι από την αίθουσα εκδηλώσεων.

Επίσης υπάρχει διαφοροποίηση –και σύμφωνα με τις νέες διατάξεις- κατά την αποχώρηση για να μην παρατηρείται συνωστισμός μαθητών/μαθητριών μέσα στο σχολείο αλλά και γονέων εξωτερικά του σχολείου.

Πιο συγκεκριμένα η αποχώρηση θα ξεκινάει στις 13.05 και από τις τρεις εξόδους.

Από την έξοδο της πλατείας θα αποχωρεί πρώτα το ΤΜΉΜΑ Β2. Θα ακολουθούν τα τμήματα Β1, Α1 και τέλος το Α2.

Από την αίθουσα εκδηλώσεων θα αποχωρεί πρώτα το Δ2 στις 13.05 και θα ακολουθούν τα τμήματα Δ1, Γ3, Γ2.

Από την κεντρική είσοδο θα αποχωρεί πρώτα το τμήμα Γ1 στις 13.05 και ακολουθούν τα τμήματα Ε1, Ε2, Ε3, ΣΤ1, ΣΤ2.

Θα υπάρξει και ρύθμιση για την αποχώρηση των μαθητών/μαθητριών που έχουν αδέρφια σε άλλες τάξεις για την οποία θα ενημερωθείτε τη Δευτέρα.

Παρακαλείσθε οι γονείς να είστε  συνεπείς στο ωράριο, να περιμένετε κρατώντας τις αποστάσεις από τις πόρτες εισόδου κι εξόδου αποχώρησης των μαθητών/μαθητριών και να φοράτε μάσκες.

Η πρωινή ζώνη θα λειτουργεί κανονικά.

Το Ολοήμερο δεν θα λειτουργήσει το πρώτο διάστημα λόγω απουσίας εκπαιδευτικών και προσωρινή τροποποίηση του προγράμματος. Θα ενημερωθείτε για την έναρξη λειτουργίας του τις επόμενες ημέρες.

Τα διαλείμματα θα γίνονται διαφορετικές ώρες όπως κάναμε και πριν τη αναστολή λειτουργίας.

Οι τάξεις θα αερίζονται σύμφωνα με τις σχετικές εγκυκλίους. Θα υπάρχει και το διάλειμμα μάσκας.

Καλή αρχή με δύναμη και αισιοδοξία!

Η Δ/ντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων