Την Πέμπτη 4 Απριλίου, οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης με τις δασκάλες τους Αθηνά Δαμάσκου και Ελένη Λιάκου πραγματοποίησαν τον καθαρισμό του αρχαιολογικού χώρου της Φρυκτωρίας που βρίσκεται στην είσοδο της πόλης του Ασπρόπυργου. Υπήρξε εξαιρετική συνεργασία με τον αντιδήμαρχο κο Κωνσταντινίδη και η υπηρεσία καθαριότητας του Δήμου Ασπροπύργου έκοψε τα χόρτα. Στη συνέχεια με τη συνεργασία των Εθελοντών Θριασίου Πεδίου και του προέδρου του κου Καλυμνάκη, της υπεύθυνης Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δυτικής Αττικής κας Α. Τσίγκου αλλά και εθελοντών γονιώ,ν μαζεύτηκαν τα χόρτα, στηρίχτηκαν τα σίδερα και βάφτηκαν μαζί με τον περιβάλλοντα χώρο. Οι μαθητές μας μοίρασαν ενημερωτικό τρίπτυχο φυλλάδιο με την ιστορία της περιοχής στους διερχόμενους αλλά και στις τοπικές υπηρεσίες. Με επιστολή τους στην αρχαιολογική υπηρεσία οι μαθητές και οι μαθήτριές μας θα ζητήσουν την τοποθέτηση πινακίδας αναφοράς στο συγκεκριμένο σημείο.

Η δράση έγινε στο πλαίσιο της συμμετοχής μας στο πρόγραμμα ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΡΩ αλλά και συμμετέχωντας στο Lets do it Greece.

Οι πρώτες φωτογραφίες δείχνουν πώς ήταν ο χώρος πριν τον καθαρισμό του.

Η παρέμβασή μας ανέδειξε το χώρο.

Το τρίπτυχο που διανεμήθηκε στην περιοχή κατά την ώρα της δράσης.