Την Τρίτη 12 Φεβρουαρίου 2019 στο σχολείο μας πραγματοποιήσαμε την εκπαίδευση των μαθητών και μαθητριών μας  των Ε΄και Στ΄τάξεων στην ΚΑΡΠΑ (Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση) μέσω του προγράμματος KIDS SAVE LIVES.

O ανθρωπιστικός οργανισμός KIDS SAVE LIVES – Τα Παιδιά Σώζουν Ζωές,εκπαιδεύει δωρεάν μαθητές και εκπαιδευτικούς στην Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση,
με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων. Εθελοντές από διάφορους εργασιακούς χώρους έμειναν μαζί μας όλη την ημέρα και μας εκπαίδευσαν.

Τα παιδιά μας παρακολούθησαν με μεγάλη προσοχή και ενδιαφέρον τη δράση αυτή και συμμετείχαν σε όλη τη διάρκεια με πολύ ουσιαστικές ερωτήσεις. Ιδιαίτερο ήταν το ενδιαφέρον κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης του κάθε μαθητή/μαθήτριας αλλά και των εκπαιδευτικών που επίσης εκπαιδεύτηκαν.

Ένας από τους στόχους του προγράμματος είναι να βγουν οι αυριανοί εθελοντές που θα εκπαιδεύουν και θα σώζουν ζωές.Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα στη διεύθυνση:

Ποιοι Είμαστε