Ιστολόγιο Τάξεων και Δραστηριοτήτων

cropped school

Έτος: 2019 Σελίδα 1 από 7

Συγκέντρωση ειδών για την Κιβωτό του Κόσμου

Με αφορμή τη γιορτή των Χριστουγέννων και το μάθημα αγάπης των ημερών αυτών οι Α’, Β’ και Γ’ τάξεις του 1ου Δημ. Σχ. Ασπροπύργου θα συγκεντρώσουν είδη πρώτης ανάγκης

(τρόφιμα, χαρτικά, απορρυπαντικά) για τους χώρους της Κιβωτού του Κόσμου.

Η συγκέντρωση των ειδών θα γίνεται μέχρι την Παρασκευή 13/12/2019.

Η Κιβωτός του Κόσμου είναι ένας εθελοντικός μη κερδοσκοπικός οργανισμός Ειδικής Μέριμνας και Προστασίας της Μητέρας και του Παιδιού που έχει ιδρυθεί από τον πατήρ-Αντώνιο.

Η Κιβωτός καλύπτει εξ ολοκλήρου και φροντίζει τα απροστάτευτα παιδιά. Για περισσότερες πληροφορίες για το έργο και τον τρόπο προσφοράς στην Κιβωτό μπορείτε να επισκεφθείτε την παρακάτω ιστοσελίδα : https://www.kivotostoukosmou.org/el/

Ας προσφέρει ο καθένας ό,τι μπορεί.

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 1ου Δ.Σ. Ασπροπύργου

Συγκέντρωση ειδών για το ΚΈΝΤΡΟ ΑΓΑΠΗΣ ΦΩΛΙΑ στην Ελευσίνα

Με αφορμή την γιορτή των Χριστουγέννων και το μάθημα αγάπης των ημερών αυτών οι Δ΄ Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεις   του 1ου Δημ. Σχ. Ασπροπύργου θα συγκεντρώσουν πράγματα για το Κέντρο Αγάπης Φωλιά στην Ελευσίνα. Η συγκέντρωση των ειδών θα γίνεται μέχρι την Παρασκευή 13/12/2019. Το Κέντρο Αγάπης Φωλιά ιδρύθηκε από τον πρωτοπρεσβύτερο Γεώργιο Πυρουνάκη για να στηρίξει αρχικά  παιδιά  που οι οικογένειές τους είχαν οικονομικά και κοινωνικά προβλήματα. Σήμερα  στη Φωλιά  παιδιά βρίσκουν συμπαράσταση στα προβλήματά τους και μέσα από οργανωμένες παιδαγωγικές δραστηριότητες καλλιεργούν τις δεξιότητές τους. Τα πράγματα που χρειάζονται είναι:

-ρύζι, όσπρια, μακαρόνια

-γάλα συμπυκνωμένο(εβαπορέ), σάλτσες ντομάτας

-χαρτικά(ρολό κουζίνας, χαρτοπετσέτες)

-χλωρίνες

Ας προσφέρει ο καθένας ό,τι μπορεί.

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 1ου Δ.Σ.Ασπροπύργου

3 Δεκεμβρίου-Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία

Το σχολείο μας τίμησε την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με αναπηρία, πραγματοποιώντας σε κάθε τάξη δραστηριότητες για την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών και μαθητριών μας.

Ta παιδιά έγραψαν, ζωγράφιασαν και είδαν σχετικά βίντεο.

Επίσκεψη στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής

Την Παρασκευή 29 Νοεμβρίου 2019 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄τάξης επισκέφθηκαν το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής στην Ελευσίνα, στο πλαίσιο του μαθήματος της Κυκλοφοριακής Αγωγής στην Ευέλικτη Ζώνη. Μαζί τους ήταν οι εκπαιδευτικοί Κωστάκη Σοφία, Βάζου Σοφία, Σπύρου Μαρία και Θώδου Πολυξένη.

Επίσκεψη στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού

Την Τετάρτη 27 Νοεμβρίου 2019, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄τάξης με τις εκπαιδευτικούς κες Λιάκου Ελένη και Δαμάσκου Αθηνά, επισκέφθηκαν το Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού και παρακολούθησαν εικονική περιήγηση στην Αγία Σοφία, στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας.

Περιήγηση στην Πλατεία Ηρώων

Την Πέμπτη 21 Νοεμβρίου 2019 οι μαθητές της Δ3′ τάξης με τη δασκάλα τους κα Κώνστα Σοφία, περιηγήθηκαν την πλατεία Ηρώων στο πλαίσιο τού μαθήματος της Μελέτης Περιβάλλοντος : Ο τόπος μας: Μέρη με ιστορία. Οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν από τό άγαλμα της Μητέρας και την ιστορία του, διάβασαν τα ονόματα των Ασπροπυργιωτών που υπερασπίστηκαν την πατρίδα τους το 1912 και το 1940 και θαύμασαν την πρόσοψη του σχολείου τούς. Γνώρισαν ένα μέρος τής τοπικής τους ιστορίας.

Εορτή για την επέτειο του Πολυτεχνείου

Με μεγάλη συμμετοχή μαθητών και γονιών πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση για την επέτειο του Πολυτεχνείου την Παρασκευή 15 Νοεμβρίου στο σχολείο μας. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄τάξης με τη συμμετοχή των μαθητών και μαθητριών της Στ΄τάξης ως χορωδία, μας παρουσίασαν με συγκινητικό τρόπο το χρονικό της εξέγερσης των φοιτητών το Νοέμβρη του 73 που οδήγησε στην αποκατάσταση της Δημοκρατίας στον τόπο μας.

Εορτή για την Επέτειο του Πολυτεχνείου

Η εορτή για την επέτειο το Πολυτεχνείου στο σχολείο μας θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 15 Νοεμβρίου από τις 08.30-10.00 π.μ. Εκείνη την ημέρα δεν θα λειτουργήσει το Ολοήμερο.

Η Δ΄τάξη επισκέπτεται το Παλαιοντολογικό Μουσείο του Πανεπιστημίου της Αθήνας

Την Τρίτη 5 Νοεμβρίου 2019 η Δ΄τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκε στην Πανεπιστημιούπολη και στη σχολή Γεωλογίας, το Παλαιοντολογικό Μουσείο. Εκεί περιηγήθηκαν με μεταπτυχιακούς φοιτητές που τους έδειξαν πετρώματα,απολιθώματα,σκελετούς προιστορικών ζώων και αντίγραφα προιστορικών ζώων. Κατόπιν στο εργαστήριο τους έδειξαν τα εργαλεία ανασκαφής και σε σκάμμα βρήκαν κόκαλα και τα ταίριαξαν σε σκελετο καμήλας. Μετά έφτιαξαν καλούπι όστρακου με πηλό και  έριξαν υγρό τσιμέντο. Έτσι έφτιαξαν απολίθωμα που το πήραν μαζί τους.

Παρέλαση 28/10/2019

Σελίδα 1 από 7

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén