Στο πλαίσιο του προγράμματος «Νοιάζομαι και Δρω», οι μαθητές του Δ1 και η δασκάλα τους, Ελένη Βούλγαρη, ένωσαν τις φωνές τους για να ζωντανέψουν τις περιπέτειες της Ασπρούλας. Το παραμύθι «Η μικρή μας Ασπρώ» ηχογραφήθηκε με αφηγητή τη συγγραφέα του, Ελένη Βούλγαρη, και τα παιδιά του Δ1 να ζωντανεύουν τους χαρακτήρες. Εμπλουτίστηκε με ηχητικά εφέ και μουσική και τυπώθηκε σε δεκάδες αντίτυπα CD, με σχέδιο χρωματισμένο σε διάφορες παραλλαγές, με τη συμβολή των δασκάλων ειδικοτήτων των παιδιών. Στην προσπάθεια συνέβαλαν οι Γεωργακόπουλος Απόστολος (Πληροφορική), Γκότσης Δημήτρης (Εικαστικά), Κώτη Κατερίνα (Μουσική), Οικονομνάκου Στεφανία (δασκάλα Παράλληλης Στήριξης). Το CD αποτελεί πλέον μέρος της ακουστικής βιβλιοθήκης του «Διαβάζω για τους Άλλους» και δωρίστηκε σε κάθε έναν από τους μαθητές του «Ειδικού Σχολείου Τυφλών Παιδιών».

Μπορείτε να το ακούσετε εδώ: