ROLOI

Τη φετινή χρονιά οι μαθητές του Β2 υλοποίησαν το περιβαλλοντικό πρόγραμμα «Από πού πάνε για το ρολόι;».
Ανακάλυψαν σημεία και μνημεία της πόλης τους, εντόπισαν προβληματικές καταστάσεις και έγιναν ενεργοί πολίτες προτείνοντας λύσεις.
Έμαθαν την ιστορία του Ασπρόπυργου και αγάπησαν την πόλη τους.
Κατά τη διάρκεια του προγράμματος:
– Επισκέφτηκαν το Άγαλμα του Καπετάν Μελέτη, το Λαογραφικό Μουσείο και την Αλωνίστρα, το Άγαλμα της Μητέρας, την Αγία Παρασκευή και το Ρολόι.
– Κατασκεύασαν ένα επιτραπέζιο και ένα ηλεκτρονικό παιχνίδι με ερωτήσεις που εμπνεύστηκαν από την περιήγησή τους.
– Δημιούργησαν ένα βίντεο δίνοντας ιστορικά στοιχεία των συγκεκριμένων μνημείων.
– Ζωγράφισαν, τραγούδησαν και έφτιαξαν: αγαλματίδια, μακέτες, ποίημα, ηλιακά ρολόγια κ.α.

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί:
Θ. Γρομητσάρη, Δασκάλα
Απ. Γεωργακόπουλος, Πληροφορικός
Ε. Χριστοπούλου, Εικαστικός
Αν. Χατζηπαύλου, Μουσικός

Το πρόγραμμα παρουσιάστηκε στους γονείς του τμήματος, στους εκπαιδευτικούς της σχολικής μονάδας και στην γιορτή μαθητικής δημιουργίας στην Ελευσίνα. Επίσης, η επιτραπέζια έκδοση του παιχνιδιού ήταν διαθέσιμη στο κοινό κατά τη διάρκεια της αποχαιρετιστήριας εορτής, ενώ η ηλεκτρονική βρίσκεται εδώ.

Η παρουσίαση:

To βίντεο:

Το ηλεκτρονικό παιχνίδι:

[scratch 157508618]

Το επιτραπέζιο και οι κάρτες:

επιτραπεζιο καρτες