Α’ τάξη – Μονάδες και Δεκάδες

Ας θυμηθούμε τους αριθμούς ως το 59, τις Μονάδες και τις Δεκάδες μέσα από απλά παραδείγματα.
9-4-2020 Δεκάδες Μονάδες

Αφού τελειώσουμε τα μαθηματικά, μπορούμε να ασχοληθούμε με τις ασκήσεις στο εικονο-λεξικό φρούτων και λαχανικών.

φρούτα και λαχανικά 9-4-2020

Ε΄ταξη δημιουργίες

Εν μέσω δύσκολων ημερών οι μαθητές του Ε2 εμπνέονται από όλα τα ερεθίσματα που παίρνουν καθημερινά και δημιουργούν. Ο Κωνσταντίνος Κυριακίδης μας χαρίζει εικόνες απο το εξαιρετικό ταλέντο του. » Διαβάστε όλο το άρθρο

Κυριακή των Βαΐων- Έξοδος του Μεσολογγίου ΣΤ

Παιδιά μας,

Με αφορμή την Κυριακή των Βαΐων που πλησιάζει θα θυμηθούμε την β΄ Πολιορκία του Μεσολογγίου και την Έξοδο, καθώς είχε συμβεί ανήμερα της Κυριακής των Βαΐων του 1826. Δείτε την παρακάτω παρουσίαση! Δεν έχετε να μάθετε κάτι από αυτό είναι απλά ένα «φρεσκάρισμα» στην μνήμη μας!

Πολλαπλασιασμός & Διαίρεση κλασμάτων ΣΤ

Αγαπητά μου παιδιά καλησπέρα 🙂 ,

Τι κάνετε; Σας ανεβάζω καινούργια φυλλάδια των Μαθηματικών που αφορούν τον πολλαπλασιασμό και διαίρεση κλασμάτων.

ΣΤ΄ΤΑΞΗ – ΓΛΩΣΣΑ

Σας δίνω τις ορθές απαντήσεις στην επανάληψη της ΣΤ΄ενότητας για την ανατροφοδότησή σας εδώ:

ΛΥΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΣΤ΄ ΕΝΟΤΗΤΑΣ

& την επανάληψη της Ζ΄ ενότητας εδώ:

ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ Ζ΄ ΕΝΟΤΗΤΑΣ Η ζωή έξω από την πόλη.

ως την Παρασκευή 10/ 4ου

Β’1 Τάξη-Αφιέρωμα στην παγκόσμια μέρα αδέσποτων ζώων

Το Σάββατο 4 Απριλίου ήταν η παγκόσμια μέρα των αδέσποτων ζώων.

Όπως θα δεις στη συνέχεια υπάρχει αρκετό υλικό για να ενημερωθείς για αυτό το πολύ σημαντικό ζήτημα.

Μάλιστα στην

Γ ΤΑΞΗ 8/4/2020 ΓΛΩΣΣΑ – ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ -ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ

Αγαπημένα μας παιδιά , γεια σας! Σήμερα κάνουμε έρευνα σαν μικροί επιστήμονες ,  βρίσκουμε και περιγράφουμε στη ΓΛΩΣΣΑ έθιμα του ΠΑΣΧΑ σε όλη την Έλλάδα. εθιμα του πασχα

Κάνουμε επανάληψη στον ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΑΙΡΕΣΗ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ ,στα ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ μας :

ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΒΙΝΤΕΑΚΙ https://www.youtube.com/watch?v=-SGFDCosDXg

ΛΥΝΩ ΤΙΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΟΥ :ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ 8.4.20