Η ιστορία μας

Το πρώτο Δημοτικό Σχολείο Άμφισσας , το παλαιότερο δημοτικό σχολείο της πόλης, χτίστηκε χάρη στο κληροδότημα του ευεργέτη της πόλης, Πέτρου Μαρκίδη.

Ξεκίνησε τη λειτουργία του ως “Μαρκίδειο Διδακτήριο” στις 6 Μαρτίου 1933 και κατά τη διάρκεια της Κατοχής, το καλοκαίρι του 1941, διέκοψε τη λειτουργία του όταν στους χώρους του εγκαταστάθηκαν οι Ιταλοί στρατιώτες. Τα μαθήματα συνεχίστηκαν σε εκκλησίες και καταστήματα της πόλης.

Ο Πέτρος Μαρκίδης κληροδότησε την περιουσία του στο Δήμο Άμφισσας με σκοπό ο Δήμος να μεριμνά για την κατασκευή σχολικών κτιρίων και τη χορήγηση υποτροφιών σε αριστούχους μαθητές και σπουδαστές της πόλης.

Ακόμη και σήμερα, σχεδόν έναν αιώνα από την έναρξη λειτουργίας του Μαρκίδειου Διδακτηρίου, οι αριστούχοι μαθητές επιβραβεύονται από το “Μαρκίδειο Κληροδότημα”.