Γιορτή Χαλοουγουήν στο 1ο Δημοτικό Σχολείο-2020

ΓΙΟΡΤΗ   ΧΑΛΛΟΓΟΥΗΝ  ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Την Παρασκευή, 30/10/2020 ,στο πλαίσιο του μαθήματος των Αγγλικών , γιορτάσαμε το έθιμο  Halloween στο  σχολείο με τους μαθητές της Ε’ και Δ’ Τάξης. Μάθαμε την καταγωγή του Χάλοουγήν, κεράσαμε τους συμμαθητές μας, μασκαρευτήκαμε, και διασκεδάσαμε!(όσο μας επιτρέπουν  τα μέτρα κόβιντ, δυστυχώς,.. αλλά με αμείωτο κέφι!)

Η Διδασκαλία  ξένων γλωσσών, εκτός από τα σαφή γλωσσικά στοιχεία που

που σχετίζονται με γραμματικούς και συντακτικούς κανόνες, περιλαμβάνει επίσης μια μεγάλη ποικιλία στοιχείων

που αποτελούν το κοινωνιολογικό πλαίσιο για τη χρήση της γλώσσας. Αυτά τα στοιχεία είναι απαραίτητα

για την κατανόηση  και  την

επαρκή απόκτηση  της  γλώσσας από τους μαθητές. Ανάμεσά τους υπάρχουν πολιτιστικά στοιχεία. Έτσι, η διδασκαλία του πολιτισμού είναι απαραίτητη εάν θέλουμε να συνδέσουμε  τη γλώσσα  με τις γλωσσικές ικανότητες, και αν θέλουμε να δώσουμε κίνητρο στα παιδιά για να επικοινωνήσουν !

Γι αυτό τον λόγο, κάθε χρόνο  γιορτάζουμε το Halloween!!!

Η   δράση  περιλάμβανε  κατανόηση  και  εκμάθηση  στα  αγγλικά-αποστήθιση   της  περιγραφής του  εθίμου, δηλαδή , πώς γιορτάζεται σήμερα. Επίσης,  μασκάρεμα και  επίσκεψη  στις  υπόλοιπες   τάξεις του σχολείου, ξάφνιασμα και  κέρασμα-Trick- or – Treat ! Και του χρόνου!, χώρίς περιορισμούς!