Εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΠΕ Καστοριάς

Οι Ε’ και ΣΤ’ τάξεις του σχολείου μας, φέτος εκπονούν το περιβαλλοντικό πρόγραμμα “Νερό, πρωταρχικό στοιχείο ζωής – Τεχνητή Λίμνη Μόρνου”. Στα πλαίσια αυτού του προγράμματος και με συνοδούς τον Διευθυντή κ. Φουσέκη Νικόλαο, την κ. Γρηγορίου Ελένη, την κ. Αντωνοπούλου Χρυσούλα και την κ. Κεχαΐδου Ισμήνη, επισκέφτηκαν το ΚΠΕ Καστοριάς στις 17,18 και 19 Μαΐου. Φτάνοντας στο ΚΠΕ έγινε μια θεωρητική προσέγγιση του θέματος “Οι δρόμοι του νερού – Η Λίμνη της Καστοριάς” από την ΠΟ του Κέντρου. Στη συνέχεια οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες και πραγματοποίησαν δραστηριότητες στο πεδίο δράσης (το παιχνίδι του κρυμμένου θησαυρού, το οικοσύστημα της παραλίμνιας περιοχής). Η δεύτερη μέρα περιελάμβανε επίσκεψη στον Νεολιθικό Λιμναίο Οικισμό Δισπηλιού και στη συνέχεια επίσκεψη – δραστηριότητες στον ποταμό Αλιάκμονα, στην περιοχή Νεστορίου. Εκεί έγινε παρατήρηση και καταγραφή της παραποτάμιας χλωρίδας και πανίδας. Το απόγευμα στο ΚΠΕ οι μαθητές παρατήρησαν μικροοργανισμούς στα εργαστήρια βιολογίας με χρήση μικροσκοπίου και στερεοσκοπίου. Την τρίτη μέρα  εκφράστηκαν μέσα από εικαστικές δημιουργίες και έγινε αξιολόγηση του προγράμματος. Πριν γίνει η αναχώρηση από το ΚΠΕ, έγινε και μία επίσκεψη στο Ενυδρείο που βρίσκεται στον ίδιο χώρο και οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να δουν ψάρια της λίμνης αλλά και από άλλες χώρες. Φυσικά δεν έλειψαν οι βόλτες στην παραλία της λίμνης, η αγορά σουβενίρ, καθώς επίσης και η απόλαυση γευστικότατης πίτσας και κρέπας. Στην επιστροφή έγινε μια στάση στα Τρίκαλα για φαγητό και παγωτό. Ευχαριστούμε πολύ την ΠΟ  του ΚΠΕ Καστοριάς για την υπέροχη υποδοχή, ενημέρωση και φιλοξενία  όλες αυτές τις ημέρες.

Στο πεδίο δράσης

Στο ΚΠΕ

Στον Νεολιθικό Λιμναίο Οικισμό Δισπηλιού

Εικαστικές δημιουργίες και στο εργαστήρι        βιολογίας