Η Περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας στο ΚΠΕ Κρεστένων.

Στις 6-7 Ιουνίου 2016 και  στα πλαίσια του μαθήματος της ευέλικτης ζώνης της Στ’ τάξης και της υλοποίησης του προγράμματος  “πολιτιστικά μονοπάτια – τοπική ιστορία Άμφισσας” πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική εκδρομή με την Περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου στο ΚΠΕ Κρεστένων του νομού Αχαΐας.

KPE2

Η εκδρομή ξεκίνησε με πρώτο σταθμό τον Ιερό Ναό Αγίου Ανδρέα Πατρών.

77

Στην δεύτερη στάση οι μαθητές συμμετείχαν σε παιχνίδια γνωριμίας και συνεργασίας κατά μήκος του Αλφειού ποταμού.

al2  KPE35

Επίσης έγινε ξενάγηση και ενημέρωση των μαθητών στον Υδροηλεκτρικό Σταθμό του Αλφειού ποταμού.

KPE30  al7

Σειρά είχε ο αρχαιολογικός χώρος της Αρχαίας Ολυμπίας όπου η μαθητές συμμετείχαν στο βιωματικό παιχνίδι “Μηχανή του Χρόνου”. Η δράση αυτή πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος του ΚΠΕ Κρεστένων “ΟΛΥΜΠΙΑΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ.  Επίσης επισκεφθήκαμε τον Αρχαιολογικό Μουσείο της Ολυμπίας.

m3m0  m8                        m6  m1  m2

Ήταν μια ξεχωριστή εκδρομή! Συγχαρητήρια στους μαθητές μας!

2 σχόλιαστο “Η Περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας στο ΚΠΕ Κρεστένων.

1. Το περσινο μου σχολειο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τα σχόλια είναι κλειστά.