Ολυμπιακή Εβδομάδα

Στα πλαίσια του εκπαιδευτικού αθλητικού προγράμματος με τίτλο: «Ολυμπιακή εβδομάδα στα σχολεία» της Εθνικής Ολυμπιακής Ακαδημίας, το οποίο απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες της γενικής εκπαίδευσης και ειδικής αγωγής, πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας δράσεις στις 16,17 και στις 19 Μαΐου 2022.

Οι βασικοί άξονες περιεχομένου της Ολυμπιακής Εβδομάδας είναι:

• Αρχαίοι Ολυμπιακοί Αγώνες,
  • Σύγχρονοι Ολυμπιακοί Αγώνες,
  • Ελλάδα 2004-Αθήνα 2004,
  • Ολυμπιακά Ιδεώδη – ηθικά ζητήματα.

Το σχολείο μας είχε  την δυνατότητα να επιλέξει, «να υιοθετήσει» τον Ολυμπιονίκη όπου σε ζωντανή σύνδεση  συνομίλησε μαζί του,  γνώρισε το άθλημα του, τις διακρίσεις, αλλά και τις αξίες που απεκόμισε κατά την διάρκεια της αθλητικής του σταδιοδρομίας.

Μέσα από προσωπικά αντικείμενα Ολυμπιονικών, Παραολυμπιονικών και διακεκριμένων αθλητών και αθλητριών μας ήρθαν κοντά στις Ολυμπιακές αξίες και γνώρισαν τη συμβολή της χώρας μας στο παγκόσμιο Ολυμπιακό κίνημα.

Κέλλυ Λουφάκου Παραολυμπιονίκης ξιφασκίας           ( Ε΄ Τάξη)

Πολυχρόνης Τζωρτζάκης
Ποδηλασία δρόμου (Δ΄ Τάξη)

Στέφανος Ντούσκος