Μέτρα πρόληψης από τις ιώσεις

Φεβ 202413

images 1Με αφορμή την εμφάνιση  συμπτωμάτων  ιώσεων και  εποχικής γρίπης  σε  μαθητές και μαθήτριές μας , θα θέλαμε να  υπενθυμίσουμε τα μέτρα προφύλαξης που θα πρέπει να λαμβάνονται  σε τέτοιες περιπτώσεις , με ευθύνη των γονέων και κηδεμόνων, προκειμένου  και τα παιδιά να αναρρώσουν σωστά, αλλά και για την αποφυγή της εξάπλωσης των συμπτωμάτων  στα υπόλοιπα παιδιά της τάξης .

Οι μαθητές   που ασθενούν είναι αυτονόητο , ότι δεν θα  προσέρχονται  στο σχολείο για μάθημα. Συνήθως μια ίωση που προκαλεί πυρετό , διαρκεί από 2 μέχρι 5 μέρες. Η επιστροφή  στο σχολείο είναι καλό να γίνεται μόνο μετά από ένα ή δύο  24ωρα χωρίς πυρετό.

από κάτω από: Ανακοινώσεις| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μέτρα πρόληψης από τις ιώσεις