Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Δεκ 20235

image3image0 1image0Με αφορμή την 3η Δεκεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, και με σκοπό την ευαισθητοποίηση της εκπαιδευτικής μας κοινότητας  έγιναν στο σχολείο μας  δράσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης που στόχευαν στην προάσπιση του δικαιώματος των μαθητών/τριών με αναπηρία ή/και ειδικές  εκπαιδευτικές ανάγκες για ισότιμη πρόσβαση στην εκπαίδευση, στην καταπολέμηση στερεοτύπων και προκαταλήψεων εντός της σχολικής κοινότητας και στην αναγκαιότητα σεβασμού της μαθητικής ετερογένειας.                                                    Ευχαριστούμε τους εκπαιδευτικούς για τη διοργάνωση αυτών των δράσεων ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των μαθητών μας.

από κάτω από: Δράσεις| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία