Επιλογή 2ης ξένης γλώσσας στην Ε΄ δημοτικού

Μαΐ 202210

Οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών που θα φοιτήσουν κατά το σχολικό έτος 2022-2023 στην Ε΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου πρέπει να συμπληρώσουν  δήλωση με τη γλώσσα προτίμησης του παιδιού τους.  Η διδασκαλία δεύτερης ξένης γλώσσας  είναι για δύο (2) ώρες την εβδομάδα.Η επιλογή γίνεται μεταξύ της Γαλλικής και Γερμανικής Γλώσσας.

Οι μαθητές θα διδαχτούν ως 2η ξένη γλώσσα όποια από τις δύο (Γαλλικά – Γερμανικά) έχει την πλειοψηφία σε επίπεδο τμήματος.

Σε περίπτωση ισοψηφίας στις προτιμήσεις, διδάσκεται ως 2η ξένη γλώσσα αυτή για την οποία υπάρχουν διαθέσιμες διδακτικές ώρες σε επίπεδο Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Παρακαλούμε να συμπληρωθεί η υπεύθυνη δήλωση και να επιστραφεί στο σχολείο έως  την Παρασκευή  13 Μαΐου 2022.

Υπεύθυνη δήλωση

από κάτω από: Ανακοινώσεις| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επιλογή 2ης ξένης γλώσσας στην Ε΄ δημοτικού