“Χελιδονίσματα 2022”

Μαρ 202216

Υποδεχόμαστε την Άνοιξη και τα χελιδόνια!

Το Τοπικό Τμήμα Αλιβερίουτης χορωδίας της Εταιρείας Ευβοϊκών Σπουδών σε συνεργασία με την  Ορνιθολογική  Εταιρεία και  το  Σύλλογο γονέων και κηδεμόνων του 2ου ΔημοτικούΣχολείου Αλιβερίου, σας προσκαλεί  στην πιο χαρούμενη γιορτή της Άνοιξης, τα «Χελιδονίσματα»για να τραγουδήσουμε και να υποδεχθούμε τα χελιδόνια, φτιάχνοντάς τους μια πήλινη χελιδονοφωλιά!

Σκοπός των «Χελιδονισμάτων» είναι τα παιδιά να ευαισθητοποιηθούν σχετικά με τον ερχομό των χελιδονιών, το μακρύ και δύσκολο ταξίδι τους και να τα βοηθήσουν φτιάχνοντας φωλιές από πηλό. Στη διάρκεια της εκδήλωσης τα παιδιά και οι γονείς θα έχουν την ευκαιρία να ενημερωθούν για το πώς να κατασκευάσουν τις φωλιές και αφού τις φτιάξουν θα τις πάρουν μαζί τους και αφού στεγνώσουν μπορούν να τις τοποθετήσουν στο σχολείο ή στο σπίτι τους, προσφέροντας στα χελιδόνια έτοιμες (φιλόξενες) κατοικίες.

Η εκδήλωση είναι δωρεάν και ανοιχτή στο κοινό  και θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 19 Μαρτίου, ώρα  11.30′  στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Αλιβερίου.

από κάτω από: Ανακοινώσεις, Δράσεις| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Χελιδονίσματα 2022”