Δραστηριότητες μαθήματος Νέων Τεχνολογιών

Μαρ 20228

A robotB ROBOT 4B ROBOT 5B ROBOT1B ROBOT2B ROBOT3B ROBOT 5 1B ROBOT6B ROBOT7B ROBOT8laptop1laptop2laptop3Μικροί προγραμματιστές εν δράση!!!

Οι μαθητές της  Α΄ και Β΄ τάξης ασχολήθηκαν με τα Robot!!!!!

Στα πλαίσια του μαθήματος Τ.Π.Ε. οι μαθητές της Α’ τάξη έκαναν τα πρώτα τους βήματα στον προγραμματισμό!! Έμαθαν τι κάνει ένα Robot, τι σημαίνουν οι εντολές που του δίνουμε και χρωμάτισαν τα δικά τους Robotakia. Επίσης, χρησιμοποίησαν απλές εντολές για να το ¨προγραμματίσουν¨.

Οι μαθητές της Β΄ τάξης, έγιναν οι ίδιοι Robot!! Φορώντας μια μάσκα Robot, ένας συμμαθητής προγραμμάτιζε με απλές εντολές τοποθετώντας τες στο πάτωμα, με σκοπό να φτάσει στο αναμενόμενο σημείο – αποτέλεσμα, που είχε υποδείξει η κυρία της Πληροφορικής και το Robot ακολουθούσε!!!

Φτιάξαμε τα δικά μας Laptops!!!

Οι μαθητές της Α΄ τάξης,  στο μάθημα της πληροφορικής, έφτιαξαν τα προσωπικά τους laptops!! Σχεδίασαν το πληκτρολόγιο, το ποντίκι, χρωμάτισαν την δική τους επιφάνεια εργασίας, και έμαθαν τι κρύβεται μέσα στο laptop!!

από κάτω από: Δράσεις| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δραστηριότητες μαθήματος Νέων Τεχνολογιών