Το καπλάνι της βιτρίνας

Φεβ 201622

αρχείο λήψηςΤην Πέμπτη 24 Φεβρουαρίου οι τάξεις Ε’ και Στ’ του σχολείου μας θα μεταβούν στην Αθήνα, με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών των τμημάτων, όπου θα παρακολουθήσουν τη θεατρική παράσταση  “Το καπλάνι της βιτρίνας” στο θέατρο “Βρετάνια”.

Το Καπλάνι της βιτρίνας είναι το  πρώτο μυθιστόρημα της Άλκης Ζέη,  και αποτελεί  έργο – σταθμό  για την ελληνική παιδική λογοτεχνία, καθώς θεωρείται  ένα από τα κλασικά έργα της παγκόσμιας λογοτεχνίας για παιδιά και εφήβους, με συνεχείς επανεκδόσεις από το 1963 και πολλές μεταφράσεις και διακρίσεις στο εξωτερικό.

από κάτω από: Εκπαιδευτικές επισκέψεις, Εργασίες Ε1, Εργασίες Ε2, Εργασίες ΣΤ1, Εργασίες ΣΤ2| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το καπλάνι της βιτρίνας