Δημοσιεύθηκε στην Γενικά

Η ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ

3η Δεκεμβρίου: Παγκόσμια ημέρα Ατόμων Με Ειδικές Ανάγκες

Η ημέρα αυτή αποτελεί μια σημαντική υπενθύμιση των δικαιωμάτων που έχουν στην ίση μεταχείριση και τον αξιοπρεπή τρόπο ζωής τα άτομα με αναπηρία.

Μια μέρα ευαισθητοποίησης που υπογραμμίζει την αναγκαιότητα διασφάλισης της ισότιμης πρόσβασης όλων των μαθητών στην εκπαίδευση, καλλιέργειας του σεβασμού και καταπολέμησης κάθε μορφής διακρίσεων και αποκλεισμών.

Οι μαθητές της Ε’ παρακολουθούν βίντεο, συζητούν και παίρνουν μέρος σε δράσεις που τους δίνεται η δυνατότητα να κατανοήσουν τη διαφορετικότητα. Ακόμη ενημερώνονται μέσα από βιβλία και προσπαθούν να προσεγγίσουν με ευαισθησία ένα τόσο σημαντικό θέμα, αποτυπώνοντας τις σκέψεις τους με τη δημιουργία κολάζ.

Τέλος ενώνουν τις φωνές τους για να υψώσουν μηνύματα ενότητας, αλληλεγγύης και αλληλοσεβασμού.

“Η διαφορετικότητα είναι δικαίωμα, αγκαλιάζουμε τα άτομα με αναπηρία”