Δημοσιεύθηκε στην Γενικά, Εργαστήρια Δεξιοτήτων

Δεν εθελοτυφλώ – δρω

Διδάσκεται ο εθελοντισμός; Το ερώτημα αυτό απασχόλησε τις μαθήτριες και τους μαθητές της  Ε τάξης.

Inkedimage 50438913 LI

Στόχος του εργαστηρίου δραστηριοτήτων ήταν η παρότρυνση των μαθητών για την ενασχόληση τους σε εθελοντικές δραστηριότητες και ο εφοδιασμός τους με τα απαραίτητα εργαλεία για τη διοργάνωση εθελοντικών δράσεων.

Inkedimage 50383617 LI

Είναι ή δεν είναι εθελοντισμός; Μελέτησαν περιπτώσεις , είδαν και άκουσαν ιστορίες, ερεύνησαν στο διαδίκτυο, δημιούργησαν κολάζ με τον σούπερ εθελοντή ήρωά τους και με παιχνίδι ρόλων μπήκαν στη θέση θιγόμενων κοινωνικών ομάδων. Έμαθαν τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα  ενός εθελοντή.

Inkedimage 50436353 LI

Έβγαλαν το συμπέρασμα ότι ο εθελοντισμός είναι τρόπος ζωής. Εθελοντής είναι ο άνθρωπος που αγωνίζεται για μια καλύτερη ζωή , ένα καλύτερο μέλλον και μια καλύτερη κοινωνία μέσα στην οποία ζει και αναπτύσσεται.

Οι υπεύθυνοι του εργαστηρίου,

Παναγιώτα Τενέντε και Νίκος Αλέφαντος