Δημοσιεύθηκε στην Εργαστήρια Δεξιοτήτων

Ταξίδι στις τέχνες και τα συναισθήματα!

Την Τετάρτη 15-12-2021, οι μαθητές της Β’ τάξης είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν την Δημοτική Πινακοθήκη Ακράτας-“Ζωή Ψαρρού”.     Με τη βοήθεια της κ. Ειρήνης Παμπούκη, υπεύθυνης του χώρου, ξεναγήθηκαν στις αίθουσες όπου γνώρισαν διάφορες μορφές τέχνης, καθώς και την προσφορά των δημιουργών τους.

1 1

Συζήτησαν για τα συναισθήματα που μπορούν να δημιουργηθούν μέσα από ένα έργο τέχνης και έπειτα απεικόνισαν πίνακες που τους έκαναν  εντύπωση.

0 1

Εμπνευσμένοι από τα έργα που είδαμε, προσπαθήσαμε στη τάξη να ζωγραφίσουμε μ’ ένα εναλλακτικό τρόπο, χρησιμοποιώντας καλαμάκι… Ναι αυτό της πορτοκαλάδας….Ακούγοντας ένα μουσικό κομμάτι οι μαθητές προσπάθησαν να εκφράσουν τα συναισθήματα που τους προκαλεί… και τα αποτελέσματα εντυπωσιακά!!