Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις, Πολιτιστικές

Δράση για το 1821… Χαρτί και Καλαμάρι

Η χαρά μας είναι μεγάλη για τη διάκριση δύο μαθητών μας στη δράση για τα 200 χρόνια από το 1821, “ΧΑΡΤΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑΜΑΡΙ-ΤΡΟΠΟΙ ΓΡΑΠΤΟΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ” που διοργάνωσε η Περιφερειακή Δ/νση Α/ΘΜΙΑς & Β/ΘΜΙΑς Εκπ/σης Δυτ. Ελλάδος σε συνεργασία με το Τμ. Πολιτιστικών του ν. Αχαΐας.
Μια δράση που μας έμαθε πολλά για τους ήρωες του 1821, για την τοπική μας ιστορία, για τη Νωνάκριδα των αγώνων έτσι όπως την είδαν οι μαθητές της Στ΄ της σχ. χρονιάς 2020-21.
Δεν θα αποκαλύψουμε τα ονόματα των διακριθέντων έως την ημέρα της εκδήλωσης στο Συνεδριακό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών στις 18.12.2021. Μέχρι τότε ας θυμηθούμε το “τι”, το “πως” και το “γιατί”. Γιατί, για εμάς τους δασκάλους, το ταξίδι είναι που μετράει…