Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις, Εκδηλώσεις

Επίσκεψη του Σεβασμιότατου Ιερώνυμου, Μητροπολίτη Αιγιάλειας και Καλαβρύτων

Και Αριθμητική ήξερε και Γραμματική. Για να “μιλήσει” στα παιδιά διάλεξε μια οδό διαφορετική που πολύ άρεσε στους μικρούς μας μαθητές. Με τους μεγαλύτερους μοιράστηκε επεισόδια από την Ελλάδα του 2021 όπου η φτώχεια και η ανέχεια χτυπούν την πόρτα της Αρχιεπισκοπής. Άλλοτε είναι νέοι άνθρωποι που ζητούν δουλειά, άλλοτε μεγαλύτεροι που ζητούν ένα καλό λόγο.
260644325 1334517003675600 3695769875216191017 n Όπως και να ‘χει, είχε τον τρόπο του να προσεγγίσει τους μαθητές και τους δασκάλους του σχολείου μας. Οι μαθητές των μεγαλύτερων τάξεων έμαθαν για τον κοινωνικό ρόλο της εκκλησίας, για τις δομές των υπερηλίκων και βρεφών στην περιοχή μας, για το Κελάρι της Αγάπης, τα συσσίτια κ.ά.
Και δεν ήρθε με άδεια χέρια. Χάρισε από ένα βιβλίο στους μαθητές των μικρών τάξεων που μιλά, για τι άλλο, για την “Αγκαλιά γεμάτη Αγάπη!
Τον ευχαριστούμε για την επίσκεψή του στη σχολική μας μονάδα. Μας τίμησε με την παρουσία του κι έμαθε από εμάς για το δύσκολο έργο μας την εποχή της πανδημίας.