Δημοσιεύθηκε στην Δράσεις, Εργαστήρια Δεξιοτήτων

Συντροφιά με τις Νεράιδες στο δασάκι μας

Παρέα με τις Νεράιδες του δάσους και του νερού, η Β’ τάξη πραγματοποίησε περιβαλλοντικό περίπατο στο άλσος Γεωργίου Ρουφογάλη ή αλλιώς άλσος Καψακούς, όπως το λένε οι ντόπιοι στην Ακράτα για συντομία.

IMG 20211116 103240

.jpg

Πρώτη μας στάση στο ΚΠΕ Ακράτας, όπου οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να μάθουν την ιστορία του δάσους και τη σημαντική συμβολή του για τους κατοίκους της περιοχής.

Στη συνέχεια, επισκέφτηκαν το άλσος όπου παρατήρησαν, μύρισαν, ανακάλυψαν….συμμετείχαν σε παιχνίδι κρυμμένου θησαυρού και παντομίμας…. και  μάζεψαν φύλλα και κλαδιά για τη δημιουργία φυτολογίου.

Ευχαριστούμε τους υπεύθυνους του προγράμματος του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης για την ενημέρωση και την ευκαιρία οι μαθητές να βιώσουν το δάσος με όλες τις αισθήσεις, ν’ αναγνωρίσουν και να υιοθετήσουν στάσεις και συμπεριφορές φιλικές προς αυτό.

Πολύτιμη και η βοήθεια της κ. Έφης Μήτσου που μας συνόδευσε στον ξεχωριστό αυτό περίπατο στο Δασάκι μας!!!