Δημοσιευμένο στην κατηγορία Γενικά, Εργαστήρια Δεξιοτήτων

Η φωτιά σε αφορά. Πάρε θέση!

Οι μαθήτριες και οι μαθητές της Ε΄ τάξης έγιναν ερευνήτριες και ερευνητές για τα εργαστήρια δεξιοτήτων με θέμα «Φροντίζω το περιβάλλον». Τα ερωτηματολόγια για τις δασικές πυρκαγιές, αφού  συμπληρώθηκαν από τα ίδια τα παιδιά, μοιράστηκαν στους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας και απαντήθηκαν ώστε να τα επεξεργαστούν και να βγάλουν συμπεράσματα. Ένας νέος ρόλος για τα παιδιά που εκτός από τις γνώσεις, αποκτούν και δεξιότητες, χρήσιμες για τη ζωή τους.

Στόχος του προγράμματος είναι η ενημέρωσή τους για τις φυσικές καταστροφές και τις διαστάσεις τους αλλά και η ευαισθητοποίησή τους και η ανάπτυξη δράσεων ως «ενεργοί πολίτες». Το εργαστήριο πραγματοποιείται από τον εκπαιδευτικό της Ε’  τάξης Νίκο Αλέφαντο και την καθηγήτρια των Γερμανικών κ. Παναγιώτα Τενέντε.