Επαναλειτουργία σχολείων

Μάι 202026

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

Λήψη αρχείου

ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΥΓΕΙΑΣ-COVID19KΑΝΕ ΚΛΙΚ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΚΡΟΥΣΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ

Σας πληροφορούμε ότι τα σχολεία θα επαναλειτουργήσουν τη Δευτέρα 1η Ιουνίου  έως και την Παρασκευή 26 Ιουνίου για τους μαθητές και μέχρι 30 Ιουνίου για τους εκπαιδευτικούς.

Σύμφωνα με τις μέχρι στιγμής οδηγίες του ΥΠΑΙΘ:

• Τα τμήματα θα λειτουργούν με έως 15 μαθητές τη φορά και με 1.5 μέτρο απόσταση στα θρανία, τα οποία θα έχουν τον ίδιο προσανατολισμό.

Αν οι μαθητές υπερβαίνουν τους 15, τότε το τμήμα θα διαιρείται σε 2 υπο-τμήματα, και θα    λειτουργούν εκ περιτροπής:

Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή το ένα υπο-τμήμα

Τρίτη-Πέμπτη το άλλο,

και την επόμενη εβδομάδα το αντίθετο.

Αν οι μαθητές δεν υπερβαίνουν τους 15, τότε το τμήμα θα λειτουργεί καθημερινά.

• Στις αίθουσες θα υπάρχουν αντισηπτικά, προβλέπεται καθαρισμός δύο φορές την ημέρα, και κατά τη διάρκεια λειτουργίας του σχολείου και μετά το πέρας αυτού
  • Προβλέπονται διαλείμματα σε διαφορετικές ώρες για τη μείωση του συγχρωτισμού
  • Προβλέπεται φυσικός αερισμός των αιθουσών
  • Η χρήση της μάσκας στο σχολείο είναι προαιρετική για εκπαιδευτικούς και μαθητές
  • Για την ώρα τα ολοήμερα σχολεία δεν θα λειτουργήσουν
  • Υπάρχει επίσης η δυνατότητα απουσίας μαθητή, στη βάση απλής υπεύθυνης δήλωσης γονέα ή κηδεμόνα περί ύπαρξης ατόμου στο σπίτι που ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου ή που νοσεί. Η δήλωση πρέπει να κατατεθεί στο σχολείο,τις επόμενες ημέρες για να μπορέσουμε να προγραμματίσουμε τη λειτουργία του σχολείου.

Αναμένουμε ειδικές οδηγίες ΕΟΔΥ  για μέτρα προστασίας τις επόμενες ημέρες .Η πρώτη ημέρα θα αφιερωθεί στην επεξήγηση των οδηγιών αυτών στους μαθητές μας.

Με νέο email θα ενημερωθείτε για τον τρόπο λειτουργίας του σχολείου.

EK ΤΗΣ Δ/ΝΣΕΩΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επαναλειτουργία σχολείων