ΛΥΡΑΥΛΟΣ

Νοέ 20194

Οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν την Παρασκευή 1/11/2019 τη μουσική παράσταση «Λύραυλος».Είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε κάποιες τάξεις του Δημοτικού Σχολείου Αγ. Ασωμάτων και του 1ου Ν/Γ.Ήταν ένα πρόγραμμα που άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις σε μαθητές και εκπαιδευτικούς.Λίγα λόγια για το πρόγραμμα:

Με όχημα τη μουσική, ταξιδεύουμε στην Αρχαία και Νεότερη Ελλάδα

20 σπάνια Αρχαιοελληνικά και Παραδοσιακά μουσικά όργανα ζωντανεύουν μπροστά στα έκθαμβα μάτια των μαθητών. Από τη «θεία» Λύρα του Απόλλωνα έως το μελωδικό αυλό, αλλά και οι «επιβιώσεις» τους στην σύγχρονη εποχή μέσω της Παράδοσης, ο ζουρνάς, η θρακιώτικη γκάιντα και η νησιώτικη τσαμπούνα (απόγονοι του αρχαίου άσκαυλου),  οδηγούν τα παιδιά στην καθημερινή ζωή των προγόνων μας, στις δημόσιες γιορτές, στο αρχαίο θέατρο, όπου συμμετέχουν με όλη τη σημασία του όρου. Τα ακουστικά παραδείγματα με το μονόχορδο του Πυθαγόρα, η προβολή διαφανειών από παραστάσεις αγγείων με σκηνές από την μουσική ζωή των αρχαίων Ελλήνων και η γνώση για τα υλικά και τους τρόπους  κατασκευής των οργάνων, συμπληρώνουν αυτό το  μελωδικό ταξίδι που αποτελεί για τον καθένα μια εμπειρία ζωής.

Τι ώρα είναι;

Νοέμβριος 2019