ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ-ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ

Φεβ 20196

Στην αρχή της φετινής σχολικής χρονιάς οι μαθητές και μαθήτριες του τμήματος ΣΤ1 του σχολείου μας (και η δασκάλα τους Άννα Ρόδη) αποφάσισαν να ασχοληθούν με το θέμα: «Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ ΚΑΙ Η ΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ ΤΟΥ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ – Η σχέση του πρώτου κυβερνήτη της Ελλάδας με την Αίγινα». Έτσι ανέτρεξαν σε σχετική βιβλιογραφία, αναζήτησαν πληροφορίες και φωτογραφικό υλικό στο διαδίκτυο, επισκέφτηκαν τα καποδιστριακά κτίρια της Αίγινας και ξεναγήθηκαν σ’ αυτά, συνέγραψαν κείμενα, δημιούργησαν κολλάζ με κείμενα, εικόνες, λεζάντες και ζωγραφιές και έγιναν μικροί δημιουργοί και ιστορικοί ερευνητές.

Η όλη προσπάθεια ολοκληρώθηκε με εκδήλωση, που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου τη Δευτέρα 28 Ιανουαρίου 2019, με αφορμή τη συμπλήρωση των 191 χρόνων από την ορκωμοσία του Ιωάννη Καποδίστρια στη Μητρόπολη της Αίγινας (26 Ιανουαρίου 1828). Αυτή περιλάμβανε παρουσίαση από τα παιδιά της ζωής, της προσωπικότητας, του έργου του πρώτου κυβερνήτη της Ελλάδας και της σχέσης με την Αίγινα μέσα από ένα ppt, έκθεση των κολλάζ και έκθεση βιβλίων και εντύπων. Δείτε εδώ την παρουσίαση της εκδήλωσης και μια δεύτερη παρουσίαση με εικόνες από τις εργασίες και τις υπόλοιπες δραστηριότητες των μαθητών/τριών του ΣΤ1.

Η παρουσίαση:

Οι εργασίες των μαθητών: