Τα παλιά αντικείμενα αφηγούνται την ιστορία τους

Μαΐ 201824

Κατά τη διάρκεια της φετινής σχολικής χρονιάς το τμήμα Ε1 με τη δασκάλα του Άννα Ρόδη ασχολήθηκε με το πολιτιστικό πρόγραμμα «Τα παλιά αντικείμενα ‘‘αφηγούνται’’ την ιστορία τους». Κορύφωση της ενασχόλησης με το συγκεκριμένο θέμα υπήρξε η έκθεση που πραγματοποιήθηκε στο παλιό κτήριο του σχολείου μας στην οποία ξεναγήθηκαν μαθητές και μαθήτριες του 1ου Νηπιαγωγείου Αίγινας (2 τμήματα), μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας (8 τμήματα) αλλά και γονείς, φίλοι/-ες και άλλοι/-ες και επισκέπτες/-τριες. Μοιραζόμαστε μαζί σας τη διαδρομή μας, ελπίζοντας ότι θα είναι και για σας ενδιαφέρουσα και σας ευχόμαστε καλό καλοκαίρι.

Έφτιαξαν και δικές τους αφίσες-προσκλήσεις για τους συμμαθητές τους

Μια μικρή έρευνα στα παραδοσιακά καφενεία του νησιού έφερε στο φως πλήθος αντικειμένων από τα παλιά..Δείτε κι εσείς.