Μύθοι και παραμύθια της Αίγινας

Σεπ 201424

Εισαγωγικό σημείωμα

Κατά το β’ τρίμηνο του σχολικού έτους 2013 – 14 οι μαθητές της  Ε τάξης, στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος «Μύθοι και παραμύθια της Αίγινας» ασχολήθηκαν με δύο μύθους από την αρχαία εποχή, μια πρόσφατα διασωσμένη και καταγραμμένη παραμυθική αφήγηση από τη βυζαντινή – μεταβυζαντινή εποχή και τέλος με ένα ποίημα της ίδιας εποχής.

Στις δύο πρώτες περιπτώσεις, αφού διαβάσαμε τα παραπάνω από διάφορες πηγές, γράψαμε τις ιστορίες με σύντομο τρόπο, ζωγραφίσαμε κι επιζωγραφίσαμε, επιλέξαμε εικόνες από το διαδίκτυο, από βιβλία και από αλλού και δημιουργήσαμε κολλάζ. Στην τρίτη περίπτωση, διαβάσαμε την παραμυθική αφήγηση από το περιοδικό «Η Αιγιναία», επιζωγραφίσαμε το όμορφο σχέδιο της Υρώς Κοραχάη που τη συνόδευε και επιλέξαμε δυο πίνακες ζωγραφικής του Νικόλαου Γύζη, για να  συμπληρώσουμε κι εμείς με το γούστο μας την εικονογράφηση (το κείμενο έμεινε ως έχει, λόγω της συντομίας του). Στην τέταρτη και τελευταία περίπτωση, με βάση το δημοτικό ποίημα «Η αρπαγή της Ρήνης», γράψαμε και εικονογραφήσαμε συλλογικά το δικό μας παραμύθι.

Οι τίτλοι των παραμυθιών είναι οι εξής:

1.       Αιακός: ο δίκαιος βασιλιάς της Αίγινας

2.       Βριτόμαρτις: Η γλυκιά θέα που έγινε Αφαία

3.       Ο Αράπης και τα φλουριά του

4.       Η αρπαγή της αρχοντοπούλας της Παλιαχώρας

Όλα τα παραπάνω τα συμπεριλάβαμε στις τέσσερεις παρουσιάσεις ppt που ακολουθούν.

Η δασκάλα της τάξης

Άννα Ρόδη

από κάτω από: εκπαιδευτικά προγράμματα| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μύθοι και παραμύθια της Αίγινας