Ο Αγριώτης Βαγγέλης Παπαθανασίου

Επιβλητικός πρωτότυπος, οικουμενικός…. δεν μπορεί παρά να ελπίζουμε ότι θα αποτελέσει ισχυρό πρότυπο για τους μικρούς μαθητές μας που με αφορμή το δυσάρεστο γεγονός του θανάτου του σήμερα και την επόμενη εβδομάδα θα έρθουν σε επαφή με τη μουσική του κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων του σχολείου.
Γεννήθηκε στις 29 Μαρτίου 1943 στην Αγριά Μαγνησίας και το όνομά του ξεπέρασε τα σύνορα της πατρίδας μας και έγινε συνώνυμο μιας διεθνούς καριέρας γεμάτης από διακρίσεις. Το Όσκαρ που του απονεμήθηκε για τη μουσική της ταινίας “Οι δρόμοι της φωτιάς” τον απογείωσε. Η μουσική αυτή έκτοτε συνοδεύει όλους τους Ολυμπιακούς αγώνες και εμπνέει.
Ψυχεδελικές νότες, και εκπληκτικοί πειραματισμοί τον τοποθέτησαν στο πάνθεον των σταρ του Χόλιγουντ.
Ας τον τιμήσουμε όπως του αξίζει!