Εθελοντισμός και Φιλοζωία

Μπορεί να είναι εικόνα εξωτερικοί χώροι και κείμενο που λέει "Μια Ταιστρα ζώων στο 1οΔΣ Αγριας. Γιατί τα αδέσποτα χρειάζονται την βοήθεια μας."
Το σχολείο μας προάγει την φιλοζωία με βιωματικές δράσεις που βοηθούν τους μαθητές να γνωρίσουν τις ανάγκες των ζώων. Η ταϊστρα κατασκευάστηκε από μαθητές της Δ τάξης στο πλαίσιο του προγράμματος των εργαστηρίων δεξιοτήτων με τίτλο «Οι φίλοι μας τα΄ζώα» με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Σαρρή. Η προσφορά ξηράς τροφής (σκυλοτροφή/γατοτροφή) είναι ευπρόσδεκτη. Η κατασκευή ποτίστρας θα ολοκληρωθεί σύντομα.
Η ποτίστρα μας ολοκληρώθηκε! Η δημιουργικότητα των μαθητών και οι ευρηματικές τους ιδέες έγιναν ποτίστρες για τα αδέσποτα ζώα του χωριού. Γιατί τα ζώα χρειάζονται την φροντίδα μας και τα παιδιά μπορούν να ανακαλύψουν πολλούς τρόπους για να το επιτύχουμε.