ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ

Απρ 20192

Σήμερα είναι η μέρα παιδικού βιβλίου και στο σχολείο μας κάναμε κάποιες σχετικές δράσεις.
Το πρώτο δίωρο η κυρία Άννα μας αφηγήθηκε κάποιες ιστορίες του Αργεντίνου Χόρχε Μπουκάι και τις συζητήσαμε.
Μετά γνωρίσαμε και συζητήσαμε μέσω SKYPE με τον συγγραφέα κ. Μάγο. Του κάναμε πολλές ερωτήσεις που έχουν σχέση μ’ αυτόν και τα βιβλία του ,αλλά μιλήσαμε και γενικότερα για την αξία των βιβλίων.
Οι ομάδες ανάγνωσης που είχαμε φτιάξει, πήγαν στη συνέχεια στις άλλες τάξεις. Μίλησαν για τον Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, που σαν σήμερα γεννήθηκε, και διάβασαν στα παιδιά ένα δικό του παραμύθι.
Τέλος, επισκεφθήκαμε την βιβλιοθήκη του σχολείου μας για να ξεφυλλίσουμε και να διαβάσουμε και μεις κάποια βιβλία.
Πραγματικά η σημερινή μέρα ήταν πολύ διαφορετική και ενδιαφέρουσα!!!!!!!!!!!!!!
ΕΚΤΗ ΤΑΞΗ

Απρίλιος 2019