ΑΠΟΚΡΙΕΣ

Μαρ 201911

Τις Απόκριες σε πολλές περιοχές της Ελλάδας τις γιορτάζουν με πολλά και διαφορετικά έθιμα, όπως είναι το γαϊτανάκι, οι Γενίτσαροι και οι Μπούλες, ο γιαουρτοπόλεμος και άλλα.
Στο Βόλο παλιότερα, όταν ήταν ανοιχτές οι γραμμές του τρένου, περνούσε το τρένο στολισμένο και ανέβαιναν πάνω του μασκαράδες που τραγουδούσαν και χόρευαν.
Μικροί και μεγάλοι διασκέδαζαν μαζί.
Δέσποινα Μαλακασιώτη

Την Παρασκευή 8 Μαρτίου έγινε το πάρτι στο σχολείο μας!
Το πάρτι άρχισε παίζοντας παιχνίδια η καθεμία τάξη. Συνεχίσαμε με φαγητό και με χορό!
Επίσης ήρθε και ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων που βοήθησε πολύ στην διασκέδασή μας.

ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ

Μάρτιος 2019