Νέα χρονιά …νέα σχέδια !!!

Στο σχολείο που ονειρεύομαι δεν θέλω να χτυπάει ποτέ κουδούνι και το μάθημα να είναι μια συνεχής ανακάλυψη.
Στο σχολείο που ονειρεύομαι δεν ντρέπομαι για τα λάθη μου αλλά μαθαίνω από αυτά.
Στο σχολείο που ονειρεύομαι όλοι σέβονται τους άλλους και ξέρουν να φέρονται όμορφα.
Στο σχολείο που ονειρεύομαι τα χρώματα περισσεύουν …..κυλάνε απ τους τοίχους το ταβάνι απλώνονται στα πατώματα και μας εμπνέουν για να δημιουργούμε.
Στο σχολείο που ονειρεύομαι υπάρχουν παντού λουλούδια και μαγικοί παραμυθένιοι ήρωες που με καθοδηγούν σε κάθε μου βήμα.
Στο σχολείο που ονειρεύομαι οι δάσκαλοί μου έχουν τα μάτια τους στραμμένα στο μέλλον και με εμπνέουν με τις ιδέες τους.
Στο σχολείο που ονειρεύομαι οι τσάντες είναι ελαφριές σαν πούπουλο και τα πόδια μου δεν πατάνε στη γη κάθε πρωί που τρυπώνω στην αγκαλιά του.
Στο σχολείο που ονειρεύομαι δεν έχει φωτοτυπίες ούτε τιμωρίες γιατί μαθαίνουμε όλοι μαζί σεβόμενοι ο ένας την δυσκολία του άλλου.
Στο σχολείο που ονειρεύομαι έχει παιχνίδια στην αυλή για τα παιδιά και μαξιλάρες χρωματιστές στην τάξη.
Το σχολείο που ονειρεύομαι είναι μια ανοιχτή αγκαλιά που κάνει την γνώση να ανθίσει!

Ας γίνει το σχολείο μας σαν αυτό που ονειρευόμαστε τη νέα χρονιά.