Η ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΡΙΑΣ

Πέρυσι και φέτος η Έκτη τάξη συνεργάζεται με το ειδικό σχολείο. Φέτος όμως κάναμε κάτι διαφορετικό…
Τη Δευτέρα 10 Δεκεμβρίου κάναμε τη γιορτή. Στις πρόβες μας ταλαιπωρηθήκαμε πολύ. Αλλά αυτό έβγαλε ένα καλό αποτέλεσμα.
Στις 5:15 ετοιμάσαμε τα σκηνικά για το σκετς. Στις 6:00 αρχίσαμε. Όλοι μας τα πήγαμε καλύτερα στη γιορτή παρά στη πρόβα.
Στο τέλος της γιορτής μας κεράσανε κουραμπιέδες, μελομακάρονα και διάφορους χυμούς.
Του χρόνου που θα φύγουμε η συνεργασία μας θα σταματήσει. Μακάρι να συνεχίζαμε!
Χριστίνα Τσαντού , Ευαγγελία Οικονόμου και Στέλλα Σεμπιτράσι
◊◊

Η παράσταση ήταν πραγματικά φανταστική και η συνεργασία με το ειδικό πήγε πολύ καλά.
Η τάξη μας συνεργάζεται με το ειδικό από πέρυσι .Πέρυσι η παράσταση ήταν πιο δύσκολη γιατί δεν γνωριζόμασταν καλά με τα παιδιά. Όμως φέτος πήγε καλύτερα
Οι πρόβες και η ταλαιπωρία όλων των παιδιών έπιασε τόπο .
Την μέρα της παράστασης δεν ήμασταν πολύ αγχωμένοι . Περίπου μία ώρα πριν ετοιμάζαμε τη τεράστια αυτή σκηνή του Συνεδριακού Κέντρου της Μητρόπολης .
Του χρόνου φεύγουμε από το σχολείο και η συνεργασία μας σταματάει . Μακάρι να συνεχιζόταν.
ΝΩΝΤΑΣ ΦΙΛΙΠΠΟΥ
◊◊

Την Δευτέρα 10 Δεκεμβρίου 2018 η μαθητές της ΣΤ΄ συνεργάστηκαν με το Ειδικό Σχολείο κι ήταν τέλεια παράσταση. Αυτή λεγόταν <>
Η παράσταση έγινε στο Συνεδριακό Κέντρο της Μητρόπολης και τα πήγαμε πολύ καλά. Πριν αρχίσουμε βάλαμε όλα τα πράγματα που χρειαζόταν για το σκετς στη μεγάλη αυτή σκηνή και στις 18:00 μ.μ. αρχίσαμε.
Η παράσταση πήγε ιδιαίτερα καλά και στο τέλος μας κέρασαν διάφορα πράγματα όπως κουραμπιέδες, μελομακάρονα, χυμούς κ.α.
Του χρόνου δεν θα είμαστε πια στο σχολείο και θα τελειώσει η συνεργασία. Μακάρι να μην τελείωνε η συνεργασία με το Ειδικό Σχολείο.

ΓιώργοςΤσιρονικολής & Διονύσης Μέρο

◊◊

Την Δευτέρα 10 Δεκεμβρίου η ΣΤ΄ τάξη παρουσίασε μια ιδιαίτερα συγκινητική παράσταση, σε συνεργασία με τα παιδιά του Ειδικού σχολείου.
Η προετοιμασία της παράστασης ήταν σχετικά δύσκολη, γιατί έπρεπε τα συντονιστούν τα παιδιά των δύο σχολείων. Το έργο που ανεβάσαμε ήταν του Παπαδιαμάντη. Κάποιοι άνθρωποι τις μέρες των Χριστουγέννων, χάθηκαν στο Κάστρο μέσα στα χιόνια. Οι συμπατριώτες τους, αψηφώντας τον κίνδυνο πήγαν να τους βρουν. Όλοι μαζί στη συνέχεια προσκύνησαν την γέννηση στην εκεί εκκλησία.
Οι σκέψεις μου γι’ αυτή την συνεργασία είναι ότι αυτά τα παιδιά αγωνίζονται πολύ και αξίζουν την στήριξη όλων μας.

Ελπίζω να συνεργαστούμε και στο μέλλον!
Αποστόλης Λεώνης