Ετοιμάζοντας τις νέες δράσεις μας ξαναθυμόμαστε!!

Νοέ 201810

Το σύγχρονο σχολείο είναι ένα σχολείο ανοιχτό στην κοινωνία με δράσεις που προάγουν πολιτισμό και οργανώνονται από τους ίδιους τους μαθητές.
Τα ποικίλα προγράμματα που πραγματοποιούνται μέσα στις τάξεις με θέματα όπως εθελοντισμός, πρώτες βοήθειες, διατροφή, πρόληψη καπνίσματος κυκλοφοριακή αγωγή ακολουθούν πιστα τις αρχές της ομαδοσυνεργατικής διδασκαλίας και δίνουν στα παιδιά τα εφόδια που απαιτούνται για να γίνουν οι αυριανοί ενεργοί πολίτες.
Κατά την περσινή σχολική χρονιά οργανώσαμε παρουσιάσεις κατά την ολοκλήρωση των προγραμμάτων μας προκειμένου τα παιδιά να μεταφέρουν την νεοαποκτηθείσα γνώση και στις οικογένειές τους.
Οι δράσεις του σχολείου μας κατά την περσινή χρονιά ήταν οι εξής
1. Υιοθετώντας ένα πρωτάκι δράση που επαναλαμβάνεται και φέτος γιατί είναι σημαντικό οι μεγάλοι μαθητές μας να γίνονται μια ανοιχτή αγκαλιά για τα μικρούλια μας

2. Κάνε μια ευχή …γιατί όλα τα παιδιά έχουν δικαίωμα στο όνειρο

3. Χριστούγεννα πρωτούγεννα …γιατί όλοι θέλουμε να μοιραστούμε την θαλπωρή των άγιων αυτών ημερών