28 Οκτωβρίου

Κάτω από ένα λαμπρό ήλιο γιορτάσαμε και φέτος την ιστορική ανάμνηση της επετείου του ΟΧΙ , κατά την οποία ο ελληνικός λαός με απαράμιλλη ορμή αντιμετώπισε τους εισβολείς Γερμανούς-Ιταλούς και έδωσε το αίμα του για την ελευθερία.
Έτσι λοιπόν σύμφωνα με το πρόγραμμα της εορτής συμμετείχαμε στη δοξολογία που έγινε στην εκκλησία του αγίου Γεωργίου . Κατόπιν με τους επισήμους πήγαμε στο ηρώο όπου μετά το τρισάγιο που διάβασε ο ιερέας για τους ήρωες του 1940, έγινε η κατάθεση στεφανιών από εκπροσώπους Αρχών και σχολείων. Εγώ με τη Στέλλα ως εκπρόσωποι του σχολείου μας καταθέσαμε το στεφάνι μας . Αφού ακούστηκε ο εθνικός ύμνος, ξεκίνησε η παρέλαση με τους ήχους των εμβατηρίων. Προηγήθηκαν διάφοροι σύλλογοι και ακολούθησε η παρέλαση δημοτικών σχολείων, γυμνασίων και λυκείων και έκλεισε με την παρέλαση οδηγών και προσκόπων. Ολόκληρη την παρέλαση την χειροκρότησε ένα πλήθος κόσμου.

Χριστίνα Τσαντού