3 Νοεμβρίου 1940

Οκτ 201828

Το περιστατικό που μου διηγήθηκε ο παππούς μου έγινε Κυριακή 3 Νοεμβρίου 1940 στην περιοχή του Βόλου. Συγκεκριμένα, στην εκκλησία την ημέρα της βάφτισής του. Στην αρχή όλα κυλούσαν περίφημα. Ξαφνικά ακούστηκαν σειρήνες. «Μας βομβαρδίζουν» είπε ο παπάς. Ύστερα από λίγο ο παπάς είπε : «Και το όνομα αυτού ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ». Ο νονός δεν πρόλαβε να πει το όνομα του παππού μου που θα ήταν Λεωνίδας.
Πριν τελειώσει η βάφτιση ο παπάς φώναξε : «ΛΕΥΤΕΡΗΣ, ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΑΣ». Όλοι δάκρυσαν.
Μετά το καταστροφικό πέρασμα των αεροπλάνων, βγαίνοντας από την εκκλησία είδανε ότι είχε πέσει όλμος στο προαύλιο της εκκλησίας. Για καλή τους τύχη δεν είχε εκραγεί. Τότε όλοι είπαν : » ΣΩΣΕ ΜΑΣ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕ ΜΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΌΝ ΤΟΝ ΚΙΝΔΥΝΟ».
Στο τέλος όλα πήγαν καλά και σήμερα ο παππούς μου μου έχει δώσει το όνομά του για να θυμόμαστε τον αγώνα για τη λευτεριά.

Αυτό το κείμενο γράφτηκε από τον μαθητή της Ε΄ τάξης Λευτέρη Παπακοσμά.

Οκτώβριος 2018
« Σεπ   Νοέ »