Πανελλήνια μέρα Αθλητισμού

Οκτ 201811

Την Παρασκευή 5 Οκτωβρίου η Δευτέρα τάξη γιόρτασε την ημέρα του αθλητισμού με παραδοσιακά παιχνίδια. Ξεκινήσαμε με μαντηλάκι καθιστό, μετά παίξαμε μήλα και τελειώσαμε με τις ψείρες. Στην τάξη μια ταινία κόμικ για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Μιλήσαμε και για άλλα παραδοσιακά παιχνίδια το Τζαμί, το Μουντζούρη και τους βόλους. Στο τέλος είδαμε την ταινία οι 12 άθλοι του Αστερίξ.
Για τις μεγάλες τάξεις ήρθε η Κυρία Σόνια και μας έμαθε να παίζουμε μπάντμιντον. Πρώτη έπαιξε η Ε’ τάξη και μετά η ΣΤ΄ τάξη. Μετά η ΣΤ΄ έπαιξε διπλό ενώ η Ε΄ τάξη έπαιξε μόνο με την Κυρία Σόνια. Μαζί μας έπαιξε και το Ειδικό Σχολείο Αγριάς. Ήταν πολύ ενδιαφέρον και μας άρεσε πολύ. Η Γ’ και η Δ’ τάξη έκανε παραδοσιακούς χορούς με τον κύριο Μούτο.
Όλες οι τάξεις ζωγραφίσανε αγγεία με παραστάσεις αγωνισμάτων.
Ιωάννη Μπουρλότος και Σταύρος Ματζανής

Οκτώβριος 2018