Το φορητό ψηφιακό πλανητάριο στο 1ο Δ.Σ Αγριάς

Μαΐ 20181

Μπροστά στα μάτια των μαθητών του 1ου Δ.Σ Αγριάς στήθηκε σε ελάχιστο χρόνο ο θόλος του φορητού ψηφιακού Πλανητάριου που επισκέφτηκε στις 19/4 το σχολείο μας .
Το Ταξίδι στο Σύμπαν ξεκινούσε για μικρούς και μεγάλους που με ανυπομονησία τρύπωσαν στον θόλο για να ταξιδέψουν στο διάστημα μέσα από πραγματικά εντυπωσιακές εικόνες.
Το ταξίδι κράτησε ένα ολόκληρο πρωινό και οδήγησε τα παιδιά και σε θαλασσινά μονοπάτια. Ένας Κοραλλιογενής ύφαλος με πλάσματα γεμάτα χιούμορ και θάρρος, αξιαγάπητα, παράξενα, γοητευτικά και επικίνδυνα ήταν η επόμενη στάση.
Τα παιδιά μέσα απο αυτή την εμπειρία γνώρισαν καλύτερα τους κινδύνους που απειλούν τον πλανήτη μας και παρατήρησαν τον ήλιο από το τεράστιο τηλεσκόπιο που στήθηκε για αυτό τον σκοπό στο κέντρο της αυλής μας.
Συνταξιδιώτες μας σε αυτό το μοναδικό ταξίδι το 1ο και 2ο Νηπιαγωγείο Αγριάς, το Δημοτικό Σχολείο Δράκειας, Το ειδικό Δημοτικό Σχολείο Βόλου και φυσικά το αδερφάκι μας το Ειδικό Σχολείο Αγριάς.

Μάιος 2018
« Απρ   Ιούν »