ΤΑ ΠΑΣΧΑΛΙΝΑ ΕΘΙΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

Απρ 201815

Το Πάσχα είναι η μεγαλύτερη γιορτή της Χριστιανοσύνης. «Πάσχα» είναι η εβραϊκή λέξη για την δική μας Ανάσταση του Χριστού. Πολλά έθιμα ακολουθούν οι Έλληνες αυτές τις άγιες ημέρες. Τη Μεγάλη Πέμπτη απλώνουμε ένα κόκκινο πανί που συμβολίζει το αίμα του Χριστού στο μπαλκόνι και την ίδια μέρα βάφουμε τα αυγά κόκκινα. Το βράδυ στολίζουμε με λουλούδια τον Επιτάφιο για να δεχτεί το σώμα του Χριστού. Τα παιδιά τραγουδούν πένθημα στα σπίτια. Στις Σέρρες τη μεγάλη Παρασκευή αναβιώνει το έθιμο , όταν ο επιτάφιος πλησιάζει στα σπίτια η γυναίκα από κάθε σπίτι τοποθετεί ένα τραπεζάκι με θυμίαμα και την εικόνα του Χριστού πλαισιωμένη από πασχαλιές. Στην Καβάλα αναβιώνει το έθιμο , με νικητή αυτόν που έχει τα λιγότερα σπασμένα αυγά. Στην Δ Μακεδονία οι γυναίκες φέρνουν κουλουράκια και τα μοιράζουν στους ζωντανούς μετά τα δώδεκα ευαγγέλια. Oι νονάδες μέσα στη Μ. Εβδομάδα φέρνουν λαμπάδες, παπούτσια και άλλα δώρα στα βαφτιστήρια τους, όλοι νηστεύουμε και τα απογεύματα πηγαίνουμε στην εκκλησία. Το Μ. Σάββατο το πρωί κατά την Πρώτη Ανάσταση σε πολλές περιοχές ακολουθούν ιδιαίτερα έθιμα: στην Κέρκυρα σπάζουν πετώντας από ψηλά τους μπότηδες, μεγάλα πήλινα κανάτια, ενώ στο Ναύπλιο χτυπούν μέσα στην εκκλησία κουδούνια, μπρίκια και κατσαρόλες! Το βράδυ της Ανάστασης όλοι πηγαίνουμε στην εκκλησία και ανάβουμε τις πασχαλινές μας λαμπάδες. Μόλις ακουστεί το Χριστός Ανέστη πέφτουν πολλά βεγγαλικά, μάλιστα σε πολλές περιοχές γίνεται κανονικός ρουκετοπόλεμος, όπως στη Χίο. Την Κυριακή του Πάσχα σε όλη την Ελλάδα τρώμε κατσικάκι ή αρνάκι ψητό, κυρίως στη σούβλα ή γεμιστό στο φούρνο όπως στα Κυκλαδονήσια, και τσουγκρίζουμε τα κόκκινα αυγά!
ΝΕΦΕΛΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΟΥ, Ε’ ΤΑΞΗ
ΝΙΚΟΣ ΧΙΩΤΗΣ, Ε’ ΤΑΞΗ