Ο ΠΡΩΤΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕ ΤΙΣ ΕΠΤΑ ΚΟΡΥΦΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

Ο Νίκος Μαγγίτσης μας έκανε την τιμή να μας μιλήσει για τα κατορθώματά του! Είναι ο άνθρωπος που τόλμησε και ανέβηκε στις εφτά ψηλότερες κορυφές του κόσμου, όπως στο Έβερεστ με υψόμετρο 1.848μ. Οι μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου μας, επισκέφτηκαν το Πορφυρογένειο Ίδρυμα Αγριάς για να παρακολουθήσουν την ομιλία και την έκθεσή του . Στην έκθεση τα παιδιά αντίκρισαν τις στολές ,τις μπότες τις οποίες χρησιμοποιούσαν μέσα στα χιόνια και στην κακοκαιρία, τις σκηνές όπου κοιμόντουσαν. Έστω και για λίγο με την εμπειρία του και μόνο και με αυτά που μας περιέγραψε ταξιδέψαμε με την σκέψη, στις κορυφές όπου γνώρισε και ο ίδιος άλλους λαούς . Όταν έχει κάποιος ένα στόχο όπως μας δίδαξε και ο ίδιος, δεν πρέπει να τον αφήσει αλλά να τον κυνηγήσει και όταν μπροστά του βρει μια δυσκολία δεν πρέπει να σταματά εκεί αλλά να “ΣΥΝΕΧΊΖΕΙ” μέχρι να τον πετύχει!!!!!!!!

Το κείμενο αυτό γράφτηκε από τις μαθήτριες της ΣΤ’ τάξης

Θάλεια Υφαντίδη , Κωνσταντίνα Ευφραίμογλου ,Φιοίντα Πλόχα, Κατερίνα Δαδάνη και Αγγελική Πολύμερου