Το κάπνισμα κάνει κακό

Την Παρασκευή 2 Μαρτίου οι μαθητές της Α και Β τάξης παρακολούθησαν μια παράσταση κουκλοθέατρου από την διευθύντρια του σχολείου μας κα Ζωή Γεροστάθη, με στόχο η μικροί μαθητές να καταλάβουν πόσο βλαβερό είναι το κάπνισμα.
Στην παράσταση πρωταγωνιστούσαν οι ήρωες του βιβλίου της κυρίας Ζωής, η Τίνη και ο φίλος της ο Σμόκι. Αυτοί οι δυο είναι ένα αχτύπητο δίδυμο που κάνουν τους μεγάλους που καπνίζουν σκλάβους τους. Με πολλή πονηριά προσπαθούν να τους πείσουν ότι ο καπνός μυρίζει όμορφα και μας κάνει να νιώθουμε καλά. Γρήγορα όμως καταλάβαμε ότι στην πραγματικότητα αυτό που κάνουν είναι να κυριεύουν τον ανθρώπινο εγκέφαλο.
Στη συνέχεια , η κυρία διάβασε στα παιδιά και ένα παραμύθι σχετικό με το κάπνισμα και συζήτησε μαζί τους για το πόσο κακό κάνει στον ανθρώπινο οργανισμό. Στο τέλος προέτρεψε τα παιδιά να βρούνε τρόπους να πείσουν τους γονείς τους να σταματήσουν το κάπνισμα .

Αυτό το κείμενο γράφτηκε από τα παιδιά της ΣΤ’
Χάρη Βαμβάκο,Γιώργο Σαλπαδήμο,Στάθη Αλτίνη,
Γιώργο Ζερμπίνο.