Ένας εκπρόσωπος τύπου στο σχολείο μας

Την Πέμπτη 22 Φεβρουάριου 2018 ο δημοσιογράφος της εφημερίδας Θεσσαλία κύριος Φώτης Σπανός μας έκανε την τιμή να επισκεφτεί το σχολείο μας για να μιλήσει στους <> των δυο μεγαλύτερων τάξεων. Πρώτα μας μίλησε για τα άρθρα που γράφει καθημερινά και πόση ώρα του παίρνει να γράψει ένα άρθρο. Έπειτα μας είπε για το πώς τυπώνονται οι εφημερίδες και τι ώρα τυπώνονται για να βρίσκονται το πρωί στα περίπτερα. Μας ανέφερε τι άρθρα έγραψε σήμερα στην εφημερίδα και τι θέματα περιείχαν αυτά .Μας έδωσε συμβουλές για το πώς θα γράψουμε ένα σωστό άρθρο και τι πρέπει να περιέχει. Αυτά είπαμε εμείς με τον κύριο Σπανό που απάντησε πρόθυμα σ΄όλες μας τις ερωτήσεις. Μας άρεσε πολύ η συζήτηση που κάναμε. Μάθαμε ενδιαφέροντα πράγματα για το επάγγελμα του δημοσιογράφου και θα θέλαμε να κάνουμε και μια ακόμη συζήτηση διαφορετικού ίσως δημοσιογραφικού περιεχομένου μαζί του .

Αυτό το άρθρο γράφτηκε από τους μαθητές της έκτης τάξης
Ειρήνη Προβιά ,Δημήτρη Κονιτσιώτη , Μιχάλη Ντερβεντλή και Γιώργο Προύσαλη