Η βιβλιοθήκη μας …..

Ιαν 201827

Με τη νέα χρονιά τα παιδιά της Ε’ τάξης έχουν μια καινούρια ενδιαφέρουσα υποχρέωση. Ανέλαβαν την βιβλιοθήκη του σχολείου μας. Αυτή λειτουργεί κάθε Τετάρτη στο πρώτο διάλειμμα στο χώρο της τραπεζαρίας ο όποιος βρίσκεται δίπλα από την αίθουσα τον υπολογιστών. Τα παιδιά (του σχολείου μας) πηγαίνουν και δανείζονται πολλών ειδών βιβλία όπως λογοτεχνικά, μυθολογία, παραμύθια, μύθους του Αισώπου και ότι άλλο επιθυμούν. Είναι πολύ ωραίο να μπορούμε να δανειζόμαστε βιβλία γιατί έτσι μπορούμε να περάσουμε όμορφα διαβάζοντας ιστορίες. Η Ε’ τάξη με αυτή την καινούρια υποχρέωση νιώθει υπευθυνότητα και κάνει μια σπουδαία δουλειά. Μακάρι να τα καταφέρουμε να αποκτήσουμε έναν πιο όμορφο και ζεστό χώρο για να φωλιάσουν τα βιβλία μας.

Οι δημοσιογράφοι της Στ’ τάξης

Φιορίντα Πλόχα και Γλυκερία Μπανάκου