ΑΓΙΑΣΜΟΣ 2017-18

IMG_5126 IMG_5131

Μια νέα σχολική χρονιά ξεκίνησε στις 11/9 με ελπίδες και όνειρα. Το σχολείο μας εκείνη τη μέρα φόρεσε τα καλά του. Στην αυλή ένα θρανίο στρωμένο με ένα ολόλευκο τραπεζομάντηλο. Επάνω  με προσοχή τοποθετημένα ένα γυάλινο δοχείο με νερό, ένα κλωνάρι βασιλικός που μοσχομυρίζει και η εικόνα της Παναγιάς. Τα παιδιά ντυμένα με τα καλά τους ρούχα περιμένουν υπομονετικά τον παπά για να αρχίσει η τελετή.

Ο παπάς διαβάζει ευχές και αγιάζει το νερό στο δοχείο. Μας ευλογεί για να ξεκινήσει σωστά η νέα χρονιά. Μας μιλάει για συνεργασία, εργατικότητα και διάθεση δημιουργίας. Μας ζητάει να αποδεχόμαστε το διαφορετικό και μας λέει ότι αυτό είναι που ομορφαίνει τη ζωή μας.

Η νέα χρονιά άρχισε και όλοι μαζί θα φροντίσουμε να την κάνουμε όσο πιο όμορφη μπορούμε!!

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ